Robotlyftet

Syftet med Robotlyftet är att få fler mindre och medelstora tillverkande företag att investera i automationsteknik och robotar. Tillväxtverket har fått i uppdrag av regeringen att genomföra denna satsning. Robotlyftet omfattar finansiering, utbildning, coachning och andra aktiviteter som ska stärka tillverkande företags kunskap och nätverk inom automation. 

Certifierade systemintegratörer medverkar i Robotlyftet

SWIRA (Swedish Industrial Robot Association) har fått i uppdrag av Tillväxtverket att kvalitetssäkra och rekommendera svenska systemintegratörer för medverkan i Robotlyftet. Certifieringen innebär bla att systemintegratören har partnerskap med minst en robotleverantör, har god kunskap om maskinsäkerhetstandarder samt möjlighet att genomföra CE-märkning och kan hjälpa företagen med att framtidssäkra sin automationslösning. Systemintegratörerna hjälper företag som beviljats en automationscheck med fördjupade analyser om möjligheterna till ökad automatisering eller robotisering (Se exempel på tjänster nedan) 

Förutsättningsstudie krav för att söka en automationscheck

Inom Robotlyftet erbjuds tillverkande företag kostnadsfria förutsättningsstudier som genomförs i hela landet av IUC Sverige (Industriella Utvecklings Centra). Detta innebär en kartläggning och analys av företagets förutsättningar för automation/robotisering. Företag som genomfört en sådan studie har möjlighet att i ett nästa steg söka en automationscheck på upp till 150 000 kronor. Länk till:  Intresseanmälan – Förutsättningstudie i Robotlyftet

Automationschecken kan användas för olika tjänster, exempelvis:

  • Tekniska utredningar för att förbereda för automationslösning
  • Testning av automationslösning för exempelvis eliminering av tunga, monotona och hälsofarliga arbetsmoment eller förbättrade produktions- och arbetsflöden och tillverkningsmoment
  • Simulering och provning av automationslösning tex i en testbädd, testcenter eller i egen produktion
  • Projektering av komplett automationslösning inklusive beställningsunderlag
  • Utbildning av personal för att säkerställa kompetensnivå och krav som kan kopplas till en automationslösning

Viktiga länkar

Mer information om Robotlyftet  

Information om hur ni söker en automationscheck 

Regionala IUC kontaktpersoner för Robotlyftet


Rekommenderade systemintegratörer

Se de rekommenderade företagens kontaktuppgifter genom att klicka på knappen nedan eller klicka på kartnålarna på kartan nedan för mer detaljerad information. Du kan även skriva ut de rekommenderade företagens kontaktuppgifter.

Skriv ut lista

Rekommenderade systemintegratörer

Företag Kontaktperson Ort
A Vingebro AB Eva Sigfridsson
Tel: 0702702732
E-post: eva.sigfridsson@vingebro.se
Borås
AB Pema Metall Mattias Magnusson
Tel: 0705893278
E-post: mattias@pema.se
Åsenhöga
ABB Jenny Stenvall
Tel: 0706140022
E-post: jenny.stenvall@se.abb.com
Jönköping, Västerås
AFRY Magnus Lundqvist
Tel: 0720057667
E-post: magnus.s.lundqvist@afry.com
Umeå
AH Automation AB Peter Lundin
Tel: 0708713210
E-post: peter.lundin@ah-automation.se
Kungshamn, Hisings Backa
Andon Robotics AB Mats Hamping
Tel: 0706718318
E-post: mats.hamping@andonrobotics.com
Örebro
ARHO AB Jonas Ahl
Tel: 0582-45581
E-post: jonas.ahl@arho.se
Hallsberg
Automationspartner Fredrik Kjellberg
Tel: 0730 566275
E-post: fredrik.kjellberg@automationsparter.se
Ramlösa
Automationsteknik i Hässleholm AB Jonas Fischer
Tel: 0104720252
E-post: jonas.fischer@automationsteknik.com
Hässleholm
AVT Industriteknik AB Martin Book
Tel: 0322 -64 25 15
E-post: martin.book@avt.se
Alingsås
Axelent Engineering AB Andreas Sandberg
Tel: 0371 583732
E-post: andreas.sandberg@axelentengineering.se
Gislaved, Huskvarna
Bors Automation & Tool AB Anders Henriksson
Tel: 0370-658856
E-post: anders.henriksson@borsautomation.se
Bor
Elektroautomatik AB Mikael Bogren
Tel: 0500 - 78 33 15
E-post: mikael.bogren@elektroautomatik.se
Göteborg, Skövde
Eltech Automation AB Anders Andersson
Tel: 0734 406961
E-post: anders.andersson@eltechautomation.se
Lomma, Bromma
Evomatic AB Magnus Flach
Tel: 0707647707
E-post: magnus.flach@evomatic.se
Karlshamn, Alingsås
Front Automation AB / Fröjd Automation AB Sofia Wånge
Tel: 076-7829502
E-post: sofia.wange@frontautomation.se
Jönköping, Lidköping
Goodtech Solutions AB Johan Håkansson
Tel: 0705712093
E-post: johan.hakansson@goodtech.se
Karlstad, Arvika
Hillerstorp Specialmaskiner AB Joakim Svensson
Tel: 0370 374041
E-post: joakim.svensson@specialmaskiner.se
Hillerstorp
Iberobot Svenska AB Patrik Strömberg
Tel: 070-6716089
E-post: patrik@iberobot.se
Timrå
igm Nordic AB Peder Edholm
Tel: 0705923322
E-post: peder.edholm@igmnordic.se
Lidköping
Ingenjörsfirma Tommy Lindahl AB Tommy Leindahl
Tel: 0704187681
E-post: tommy@iftl.se
Södertälje
JE Robotteknik och Automation Lars Jansson
Tel: 0705928355
E-post: lars.jansson@jerobotteknik.se
Gnosjö
JRL Industriteknik AB Nils Brunke
Tel: 0735011192
E-post: nils.brunke@jrlab.se
Tenhult
Linnéuniversitetet institutionen för maskinteknik Gunnar Bollmsjö
Tel: 0722467068
E-post: gunnar.bolmsjo@lnu.se
Växjö
MARAB Matilda Bastman
Tel: 070 - 30 72 587
E-post: matilda.bastman@marab.nu
Orsa
MIBA Industriteknik Sebastian Fägerstrand
Tel: 072 - 51 51 512
E-post: sebastian@miba-industriteknik.se
Helsingborg, Skillingaryd
Mit Automation AB Peter Söderqvist
Tel: 0250 552442
E-post: peter@mit-automation.se
Orsa
MTEK Industry AB Niclas Krantz
Tel: 0722449570
E-post: niclas.krantz@mtek.se
Alfta
OP Teknik AB Rikard Jeppsson
Tel: 0104568287
E-post: rikard.jeppsson@opteknik.se
Tollarp
OpiFlex Automation AB Johan Frisk
Tel: 076 - 89 99 330
E-post: johan.frisk@opiflex.se
Västerås
Plamex Automation AB Bernt Björkman
Tel: 0708785976
E-post: bernt@plamex.se
Anderstorp
PMA AB Oscar Molin
Tel: 072 - 50 60 253
E-post: oscar.molin@pmaab.com
Fjälkinge
Prevas AB Åsa Sandberg
Tel: 0722475901
E-post: asa.sandberg@prevas.se
Västerås, Göteborg, Eskilstuna
PV Systems AB Fredrik Lund
Tel: 050223513
E-post: fredrik@pvs.se
Tidaholm
R.Automatic AB Roger Antilla
Tel: 0703459581
E-post: roger@rauto.se
Övertorneå
Rebl Industries AB Johan Andersson
Tel: 0733119589
E-post: johan.andersson@rebl.se
Göteborg, Skövde
Rejlers Sverige AB Nils Börjesson
Tel: 072-0503388
E-post: nils.borjesson@reijlers.se
Karlstad, Kalmar, Oskarshamn
RobotCenter Laxå AB Krister Nordlund
Tel: 0734-000812
E-post: krister@robotcenterlaxa.se
Laxå
Robotdalen Ingemar Reyier
Tel: 0705244403
E-post: ingemar.reyier@robotdalen.se
Västerås
Robotteknik Automation AB Jussi Lehikoinen
Tel: 0703149625
E-post: jussi.lehikoinen@robotteknik.nu
Vetlanda
RT Robotics AB Peter Calen
Tel: 0723415453
E-post: peter.calen@rtrobotics.se
Västra Frölunda
SEJFO Karl Ingström
Tel: 0703410369
E-post: karl.ingstrom@sejfo.se
Köping
Semcon Sweden AB Thomas Lydhig
Tel: 0736 827631
E-post: thomas.lydhig@semcon.com
Göteborg
Spectrum Technology AB Jonas Lindholm
Tel: 0103355551
E-post: jonas@spectrumtechnology.se
Karlshamn
Virtual Manufacturing Sweden AB Johannes Trotzig
Tel: 0722 543570
E-post: johannes.trotzig@virtual.se
Göteborg, Köping
Yaskawa Nordic AB Niklas Richardsson
Tel: 0709943161
E-post: niklas.richardsson@yaskawa.eu.com
Torsås
ÅF Industry Peter Dahl
Tel: 0702331504
E-post: Peter.dahl@afconsult.com
Laxå
Östrand & Hansen AB Mikael Roder
Tel: 0723880418
E-post: ronder@ostrand-hansen.se
Bankeryd

Tips: Zooma in på kartan för att se områdets samtliga rekommenderade systemintegratörer.