Robotlyftet

Nationellt stöd till automatisering i mindre och medelstora företag

  • Kunskapsmöten: kostnadsfria seminarier och workshops ger överblick över möjligheterna med automation och robotisering
  • Automation Expo: kostnadsfria regionala minimässor med fokus på automation och robotisering
  • Förutsättningsstudie: en expert besöker kostnadsfritt ert företag för att tillsammans med er göra en kartläggning av företagets behov och förmågor
  • Automationscheck: ansök om upp till 150.000 kr för att planera hur er tillverkning ska automatiseras eller robotiseras.Pengarna används som delbetalning av tjänster
  • Kostnadsfri utbildning i beställarkompetens: så att ni kan ställa rätt krav och beställa utrustning anpassad för era behov

Läs mer om vilket stöd du kan få:

Länk till Regionala IUC kontaktpersoner för Robotlyftet:

Rekommenderade Systemintegratörer som medverkar i Robotlyftet

Systemintegratörer som är med i Robotlyftprogrammet har genomfört en Självbedömning av sin kvalitets- och kompetensnivå, denna process är ett önskemål från Tillväxtverket och IUC Sverige AB. SWIRA har fått i uppdrag att administrera denna process. SWIRA:s styrelse granskar självbedömingsdokumenten och rekommenderar företagens medverkan i robotlyftprogrammet. Några kriterier måste vara uppfyllda: Partnerskap med minst en robotleverantör, erforderlig kunskap i maskinsäkerhetstandarder samt möjlighet att genomföra CE märkning. Övriga frågor är mer av kartläggningsnatur och av högsta relevans för företagen som skall välja en lämplig systemintegratör. Företag som medverkar i Robotlyftet måste vara baserade i Sverige dvs ha ett svenskt organisations nr.

Klicka på företagen i kartan för mer detaljerad information.

Tips: Zooma in på kartan för att se områdets samtliga rekommenderade systemintegratörer.


Skriv ut

Rekommenderade systemintegratörer

Företag Kontaktperson Ort
AB Pema Metall Mattias Magnusson
Tel: 0705893278
E-post: mattias@pema.se
Åsenhöga
ABB Jenny Stenvall
Tel: 0706140022
E-post: jenny.stenvall@se.abb.com
Jönköping, Västerås
AH Automation AB Peter Lundin
Tel: 0708713210
E-post: peter.lundin@ah-automation.se
Kungshamn, Hisings Backa
Andon Robotics AB Mats Hamping
Tel: 0706718318
E-post: mats.hamping@andonrobotics.com
Örebro
ARHO AB Jonas Ahl
Tel: 0582-45581
E-post: jonas.ahl@arho.se
Hallsberg
Automationspartner Fredrik Kjellberg
Tel: 0730 566275
E-post: fredrik.kjellberg@automationsparter.se
Ramlösa
Automationsteknik i Hässleholm AB Jonas Fischer
Tel: 0104720252
E-post: jonas.fischer@automationsteknik.com
Hässleholm
AVT Industriteknik AB Martin Book
Tel: 0322 -64 25 15
E-post: martin.book@avt.se
Alingsås
Axelent Engineering AB Andreas Sandberg
Tel: 0371 583732
E-post: andreas.sandberg@axelentengineering.se
Gislaved, Huskvarna
Bors Automation & Tool AB Anders Henriksson
Tel: 0370-658856
E-post: anders.henriksson@borsautomation.se
Bor
Elektroautomatik AB Mikael Bogren
Tel: 0500 - 78 33 15
E-post: mikael.bogren@elektroautomatik.se
Göteborg, Skövde
Eltech Automation AB Anders Andersson
Tel: 0734 406961
E-post: anders.andersson@eltechautomation.se
Lomma, Bromma
Evomatic AB Magnus Flach
Tel: 0707647707
E-post: magnus.flach@evomatic.se
Karlshamn, Alingsås
Front Automation AB / Fröjd Automation AB Sofia Wånge
Tel: 076-7829502
E-post: sofia.wange@frontautomation.se
Jönköping, Lidköping
Goodtech Solutions AB Johan Håkansson
Tel: 0705712093
E-post: johan.hakansson@goodtech.se
Karlstad, Arvika
Hillerstorp Specialmaskiner AB Joakim Svensson
Tel: 0370 374041
E-post: joakim.svensson@specialmaskiner.se
Hillerstorp
Iberobot Svenska AB Patrik Strömberg
Tel: 070-6716089
E-post: patrik@iberobot.se
Timrå
Ingenjörsfirma Tommy Lindahl AB Tommy Leindahl
Tel: 0704187681
E-post: tommy@iftl.se
Södertälje
JE Robotteknik och Automation Lars Jansson
Tel: 0705928355
E-post: lars.jansson@jerobotteknik.se
Gnosjö
JRL Industriteknik AB Nils Brunke
Tel: 0735011192
E-post: nils.brunke@jrlab.se
Tenhult
Linnéuniversitetet institutionen för maskinteknik Gunnar Bollmsjö
Tel: 0722467068
E-post: gunnar.bolmsjo@lnu.se
Växjö
MARAB Matilda Bastman
Tel: 070 - 30 72 587
E-post: matilda.bastman@marab.nu
Orsa
MIBA Industriteknik Sebastian Fägerstrand
Tel: 072 - 51 51 512
E-post: sebastian@miba-industriteknik.se
Helsingborg, Skillingaryd
Mit Automation AB Peter Söderqvist
Tel: 0250 552442
E-post: peter@mit-automation.se
Orsa
OP Teknik AB Rikard Jeppsson
Tel: 0104568287
E-post: rikard.jeppsson@opteknik.se
Tollarp
OpiFlex Automation AB Johan Frisk
Tel: 076 - 89 99 330
E-post: johan.frisk@opiflex.se
Västerås
Plamex Automation AB Bernt Björkman
Tel: 0708785976
E-post: bernt@plamex.se
Anderstorp
PMA AB Oscar Molin
Tel: 072 - 50 60 253
E-post: oscar.molin@pmaab.com
Fjälkinge
Prevas AB Åsa Sandberg
Tel: 0722475901
E-post: asa.sandberg@prevas.se
Västerås, Göteborg, Eskilstuna
PV Systems AB Fredrik Lund
Tel: 050223513
E-post: fredrik@pvs.se
Tidaholm
R.Automatic AB Roger Antilla
Tel: 0703459581
E-post: roger@rauto.se
Övertorneå
Rebl Industries AB Johan Andersson
Tel: 0733119589
E-post: johan.andersson@rebl.se
Göteborg, Skövde
Robot Center Norr AB Åke Lindholm
Tel: 0706985720
E-post: ake@rcn.se
Umeå
RobotCenter Laxå AB Krister Nordlund
Tel: 0734-000812
E-post: krister@robotcenterlaxa.se
Laxå
Robotdalen Ingemar Reyier
Tel: 0705244403
E-post: ingemar.reyier@robotdalen.se
Västerås
Robotteknik Automation AB Jussi Lehikoinen
Tel: 0703149625
E-post: jussi.lehikoinen@robotteknik.nu
Vetlanda
RT Robotics AB Peter Calen
Tel: 0723415453
E-post: peter.calen@rtrobotics.se
Västra Frölunda
SEJFO Karl Ingström
Tel: 0703410369
E-post: karl.ingstrom@sejfo.se
Köping
Semcon Sweden AB Thomas Lydhig
Tel: 0736 827631
E-post: thomas.lydhig@semcon.com
Göteborg
Spectrum Technology AB Jonas Lindholm
Tel: 0103355551
E-post: jonas@spectrumtechnology.se
Karlshamn
Virtual Manufacturing Sweden AB Johannes Trotzig
Tel: 0722 543570
E-post: johannes.trotzig@virtual.se
Göteborg, Köping
Yaskawa Nordic AB Niklas Richardsson
Tel: 0709943161
E-post: niklas.richardsson@yaskawa.eu.com
Torsås
ÅF Industry Peter Dahl
Tel: 0702331504
E-post: Peter.dahl@afconsult.com
Laxå
Östrand & Hansen AB Mikael Roder
Tel: 0723880418
E-post: ronder@ostrand-hansen.se
Bankeryd